0552 369 28 69
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir ?

10 Nisan 2023
7 kez görüntülendi
Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir ?

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Bir arabayı bu kadar çekici kılan özelliklerden biri de istenilen hızda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi, bir yerden bir yere zahmetsizce keyifle gitmenizi sağlamasıdır.Uzun ve kısa yolculukları birer angaryaya dönüştürün. Bu noktada iyi çalışan bir motor çok önemlidir. Bunun için otomatik şanzımanın düzgün çalışması gerekir. Şanzıman, değişen raketler sayesinde aracın istenilen hıza gitmesini sağlayan mekanizma olduğundan, araç dururken motor dönmeye devam eder ve  tekerlekler ile motor arasındaki dişli oranı her zaman dengededir. Araç hızlanmaya veya yavaşlamaya başladığında. Bu yüzden önemli olan performanstır. Otomatik şanzıman yağının şanzımanın sorunsuz çalışmasını sağlamadaki önemli rolü göz ardı edilmemelidir. Şimdi  şanzıman yağı değiştirme problemini ve otomatik vites şanzıman yağı ne zaman değiştirilir sorularının cevaplarını birlikte detaylı olarak öğrenelim.

Dişli Yağı Bakımı Neden Önemlidir?

Otomatik vites şanzıman yağı nedir diye sorarsanız, otomatik şanzımanın hayatın kaynağı olduğu söylenebilir. Çünkü şanzımanın araç üzerindeki görevini en doğru şekilde yerine getirebilmesi için güçlü bir dişli sistemine sahip olması gerekir. Çünkü şanzıman yağı sayesinde dişlilerin aşınması azalır ve şanzıman  verimli  çalışmaya başlar. Bu nedenle şanzıman yağı kullanımına kesinlikle ara verilmemeli ve belirli aralıklarla yağ değiştirilmelidir.

Yağlar şanzıman tipine göre değişir. Bu, şanzıman yağı kaç kilometrede değiştirilir sorusunun cevabının yerini alıyor. Ancak buradaki konumuz otomatik şanzıman. Ortalama olarak, otomatik şanzıman yağı her 60 bin – 100 bin km’de bir değiştirilmesi gerekir. Öte yandan bu durumun değişebileceğini bir kez daha hatırlatalım. Aracınızın modeli ve kullanım koşulları gibi çeşitli değişkenlere bağlı olarak bu değişikliği daha uzun veya daha kısa bir süre içerisinde yapmanız gerekebilir. Yapmanız gereken en iyi şey kendi aracınız hakkında bir uzmana danışmak.

Otomatik şanzıman yağının olmaması, aracınızın debriyajının zayıf olduğu anlamına gelir. Yani gaza bastığınızda arabanız ya duracak ya da vites değiştirirken ani bir sarsıntı yaşayacaksınız. Tersine, aşırı otomatik şanzıman yağı gereksiz  basınç oluşturur ve çalışan parçalarda ek direnç oluşturabilir. Bu koşulların her ikisi de motor performansını etkileyebilir ve aracınıza zarar verebilir.

Şanzıman Yağının Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Otomatik şanzıman yağı ve değişiminin neden önemli olduğunu açıkladıktan sonra şanzıman yağınıza nasıl bakım yapacağınızı öğrenelim. Peki yağınızı nasıl kontrol ediyorsunuz? Bunu vites kutusundaki göstergeyi sürükleyerek kontrol edebilirsiniz. Ancak yeni nesil otomobillerde genellikle şanzıman yağ çubuğu bulunmaz. Bu durumda, şanzımandaki seviye tapasını çıkararak aynısını kontrol edebilirsiniz.

Şanzıman yağı yetkili servis tarafından değiştirilmelidir. Aslında süreç, düşündüğünüzden daha fazla çaba ve bilgi gerektirir. Şanzımana gerekli miktarda yağ koymak için yeterli değil. Eklenen yağın düzgün çalışması için kalibrasyon ve test sürüşünden sonra tekrar eklenmesi gerekir. Otomatik şanzıman yağı değişimi randevusu alabilir ya da iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak en güvenilir yoldan değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?