0552 369 28 69
trendefr
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Periyodik Genel Bakım

Anasayfa » Periyodik Genel Bakım

 

Periyodik Genel Bakım

Periyodik Bakım Nedir ?

Sürücülerin, yolcuların ve otomobilin sürüş güvenliği çok önemlidir. Zamanla araçlarda meydana gelebilecek ufak çaplı arızalar sürücüler fark etmeden büyük sorunlara yol açabilir. Motorlu araçlarda önemli parçaların belirli aralıklarla kontrolünün sağlanması, gerekli ayarlamaların yapılması ve arızalı yada eskiyen parçaların değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu işlemlerin tümüne periyodik bakım denilmektedir.

 

Periyodik Bakım Neden Önemli ?

Periyodik bakımların amacı; araç performansını olabildiğince en iyi durumda muhafaza etmek, büyük arızalara neden olabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmak, aracın kanuni düzenlemelere uygun olarak çalışmasını ve herkes için güvenli bir yolculuk olmasını sağlamaktır. Periyodik bakımların gerçekleştirilmesi ile araçların uzun ömürlü olması, yakıt ekonomisi sağlanması ve daha güvenli çalışması ile ilgili tüm kontroller profesyonellerce yapılmaktadır.

 

Periyodik Bakım Ne Sıklıkta Yapılmalı ?

Araçların bakım periyotları, üretici firmaların belirlediği zamanlarda (genelde 1 yıl) veya belirlediği periyotlarda (10.000/15.000 km, 20.000/30.000 km, 30.000/45.000km… gibi) yapılır. Bu bakım periyotlarında araçlardaki sıvıların, filtrelerin, ayarların ve mekanik parçaların bakımları, kontrolleri, ayarları ve değişimleri yapılır.

 

Periyodik Bakım neleri kapsar ?

  • Motor Yağı Ve Yağ Filtresi Değişimi

Araç motorunun çalışması sırasında kaynaklanan ısı değişimlerinden ve sürtünmeden kaynaklı aşınmalardan dolayı araç motoru bir süre sonra arızalanabilir. Periyodik bakımda motor yağı yenilenir ve yağ filtresi temizliği yapılır.

  • Hava Filtresi Kontrolü ve Değişimi

Hava filtreleri motorun yanma odasına girer ve temizliği önemlidir. Hava filtrelerinde biriken atıkların motora ulaşmaması açısından temizlenmelidir.

  • Klima Polen Filtresi Değişimi ve Kontrolü

Klimaların polen filtreleri kontrol edilir ve gerekli durumlarda değişimleri yapılır. Klima polen filtresi değişimi sürücülerin ve yolcuların sağlığı açısından oldukça önemlidir.

  • Yakıt Filtresi Kontrolü ve Değişimi

Yakıt içerisinde yer alan istenmeyen parçalar aracın sürüş konforunu düşürür aynı zamanda insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar içerir. Bu nedenle yakıt filtrelerinin kontrol ve değişimi periyodik bakım sırasında yapılmaktadır.

  • Motor Bakımı Ve Kontrolü

Motor aracın en önemli parçasıdır. Aracın performansını üst düzeye taşıyacak olan motorun tüm parçalarının bakım ve kontrolü aynı zamanda sürüş güvenliği açısından da önemlidir.

  • Sıvıların Kontrolü

Aracın hidrolik sistemleri, antifriz ve motor yağı olmak üzere aracın performans ve güvenliğini etkileyecek tüm sıvılar detaylı olarak incelenir ve yenilenir.

  • Fren Sistemi Bakımı

Frenler aracın güvenliğinden sorumlu en önemli parçalarıdır. Periyodik bakım sırasında fren balataları, hidrolik ve fren boruları olmak üzere tüm fren sistemi unsurlar kontrol edilir ve bakımı yapılır.

  • Far Ayarı Ve Aydınlatmaların Kontrolü

Güvenli bir sürüş için aracın en önemli sistemlerinden bir diğeri far ve aydınlatmalardır. Sürücülerin güvenliği açısından bu sistemlerin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekir. Bu nedenle periyodik bakım sırasında tüm far ve aydınlatmanın doğru ayarlarda olup olmadığı kontrol edilerek gerekli ayarlamalar yapılır.

  • Ön Takım Kontrolü

Aracın sürüş kapasitesinin güvenli ve performansının yüksek olması açısından ön takımların kontrolü oldukça önemlidir. Periyodik bakım sırasında sürücü ve yolcuların güvenliği açısından ön takımlar titizlikle kontrol edilir.

  • Oto 55 nokta check-up

Aracın genel güvenliği ile ilgili tüm kontroller Namlı Oto kalite ve güvencesi ile yapılmaktadır.

Namlı Oto Türkiye’de ve dünya çapında 20 yıllık deneyimi ile nitelikli hizmet sunmaktadır. Uzun yıllara dayanan tecrübesini kullanarak alanında üstün kalite standartları ile sürücüler için etkili çözümler sunmaktadır. Son teknolojiden faydalanılarak kullanılan teknikler sayesinde alanında fark yaratan Namlı Oto, memnuniyeti ön planda tutmaktadır.

Periyodik Genel Bakım

Periyodik Genel Bakım

otoyagdegisimi.com