ÜRÜNLERİMİZ  >  Akü Suyu

Akü Suyu

 

Motorlu araçların temel yakıt olarak benzin, lpg gibi kimyasal yakıtları kullandığını hepimiz bilmekteyiz. Ancak bunun yanında başta otomobiller olmak üzere sadece motorun çalışması amacıyla değil araçtaki diğer aksanların da sağlıklı olarak kullanılabilmesi ve araç kullanımında ekstra konforun veya kolaylığın sağlanabilmesi amacıyla bir takım enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu enerjiyi sağlamak için de elektrik enerjisi depolayan ve üretebilen akü sistemleri kullanılmaktadır. Akü sistemleri araçların çalışması için ve çalıştıktan sonra diğer özelliklerin kullanılabilmesi için çok önemli bir yapıdır ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Bu işlemlerden en önemlisi olarak akü suyunun değiştirilmesini gösterebiliriz.

Akümüzün içinde akü suyu diye isimlendirdiğimiz bir çeşit asit vardır. Akü suyu şarj esnasında akümüzün dolduğunu gösterir. Akümüzün içerisindeki asit kabarcıklar halinde kaynama yapar ve bu da hava ile teneffüs ettiği için zamanla eksilmeyi sağlar.

Akü suyu eklemek istersek eğer önce akümüzün üzerindeki kapakları tek tek açıyoruz, elimizdeki saf suyu bir huni yardımı ile eksik olan kapaklardan içeriye suyumuzu yeterli seviyeye kadar dolduruyoruz. Daha sonra tekrar akü kapaklarımızı kapatıyoruz. Yalnız bir konuda çok dikkatli olmanız gerekiyor akünüzün suyunu tamamlarken gerekli güvenlik önlemlerini almanız gerekiyor. Elinize bir eldiven takmanız gerekiyor, çünkü koymuş olduğunuz su asit bazlı olduğu için elinize temas ettiğinde elinizin derisini yakabilir, inceltebilir, özellikle elinizde herhangi bir yara varsa bu durum canınızı yakabilir.

Son olarak bu işlemi mümkün olduğunca yetkili servisinizde yaptırmaya çalışın, oldu ki kendiniz yapmanız gerekiyor, yolda kalmış olabilirsiniz ya da aracınız evinizin önünde park halinde kalmış olabilir, bu durumda da lütfen bahsedilen güvenlik önleminizi alınız